Немає зарезервованих препаратів

Грип? Ліки, які вам не допоможуть

В осінньо-зимовий період засоби масової інформації рясніють повідомленнями про початок епідемії грипу, симптоматику, нові штами, кількість хворих, а інколи, й  померлих.

 

Коротка довідка

Хворобу, дуже схожу на грип, описував ще Гіппократ в 412 році до нашої ери. З того часу епідемії грипу обрушуються на людей із завидною постійністю. Найважчою вважається пандемія 1918 року, яку в народі назвали «іспанкою».

 

Грип - це висококонтагіозне (заразне) вірусне захворювання дихальної системи, небезпечне своїми ускладненнями. Хвороба вражає людей незалежно від віку чи статі. Чим слабша імунна система людини, тим більша вірогідність зараження грипом та важкість протікання.

 

Вірус грипу А викликає захворювання середньої або сильної тяжкості. Вражає як людей, так і тварин. Саме віруси грипу А відповідальні за появу пандемій та важких епідемій. Віруси грипу В не викликають пандемії і зазвичай є причиною локальних спалахів та епідемій, іноді охоплюють одну або декілька країн. Спалахи грипу В можуть збігатися з грипом А або передувати йому. Віруси грипу В поширюються тільки між людьми (частіше викликаючи захворювання у дітей). Вірус грипу С також інфікує лише людей. Симптоми хвороби зазвичай дуже легкі або не виявляються взагалі. Він не викликає епідемій і не призводить до серйозних наслідків. Захворювання, викликані вірусом грипу С, часто збігаються з епідемією грипу А.

 

До останнього часу лікування було зазвичай симптоматичним, у вигляді жарознижуючих, відхаркувальних препаратів та засобів від кашлю. Грип без ускладнень не лікують антибіотиками, оскільки антибіотиками лікують тільки бактеріальні інфекції (до яких грип не відноситься).

 

 

Сьогодні існує цілий арсенал противірусних та імуномодулюючих препаратів для лікування і профілактики грипу. Щорічно на придбання таких засобів українці витрачають значну частину своїх доходів, довіряючи рекламним роликам, герої яких мало не моментально зцілюються після прийому чудодійних ліків. Пропонуємо абстрагуватися від мультимедійних рецептів і неупереджено поглянути на один з найбільш розрекламованих «зимових» препаратів.

 

 

 

Арбідол - це назва торгової марки, міжнародна непатентована назва препарату Уміфеновір (Umifenovirum). Інші найменування Уміфеновіру - «Арпетолід», «Арпефлю», «ОРВІтол НП», «Арпетол» і «Імустат».

 

Згідно з інструкцією, Арбідол активно бореться з грипом, застудою та гострими респіраторними вірусними захворюваннями, які супроводжуються кашлем та лихоманкою.

 

Для того, щоб препарат дійсно був ефективним та відповідав високим стандартам якості, він має пройти ряд стандартизованих досліджень та тестувань. Це насамперед подвійні сліпі, рандомізовані, плацебо-контрольовані багатоцентрові дослідження з достатньою кількістю учасників, із заздалегідь оприлюдненим та офіційно зареєстрованим протоколом. У таких випробуваннях існує потреба тому, що інші, більш прості дослідження, не дають підстав для впевненості в ефективності ліків.

 

Варто лише згадати відоме снодійне «Талідомід», яке призначали навіть вагітним жінкам. Через відсутність необхідних досліджень, тільки через десять років були виявлені не тільки жахливі побочні ефекти препарату, але й фізичні вади розвитку плоду вагітної жінки.

 

Важкі наслідки після систематичного вживання має і ацетилсаліцилова кислота (аспірин). Побічним ефектом вживання препарату є виникнення язви, але це підтвердили дослідження тільки через п'ятнадцять років і лише після цього дані були внесені в перелік побічних дій препарату.

 

 

Іноді фармацевтичні компанії в прагненні привернути більше уваги до свого препарату і збільшити продажі навмисне приховують від публікації результати досліджень, які ставлять під сумнів ефективність препарату і, навпаки, повторно публікують матеріали досліджень, в яких отримано привабливий результат. Це і не дивно тому, що дослідження, які фінансуються фармацевтичними компаніями, представляють їхні ліки в кращому світлі, ніж ті дослідження, які проводять незалежні фахівці. Це багаторазово показано в аналізах різноманітних публікацій. Тут слід зауважити, що в Росії, яка є виробником Арбідолу, на відміну від інших розвинених країн, діє унікальне законодавство, яке дозволяє проводити випробування ліків лише самими виробниками без залучення незалежних спеціалістів. З цього напрошується висновок: більшість досліджень, проведених в Росії, фінансувалися виробниками, а тому відображають переважно їхні інтереси, а не наукову правду.

 

Уміфеновір під торговою назвою «Арбідол» отримав дозвіл на медичне застосування ще в 1988 році. Препарат зареєстрований офіційно і при реєстрації були представлені результати випробувань. Це так, але реєстрація автоматично не підтверджує дієвості. У Росії можна зареєструвати препарати не проводячи доброякісних випробувань навіть самими виробниками (подвійних сліпих, рандомізованих, багатоцентрових), оскільки вимоги до реєстрації цього не включають.

 

Але можливо були, проведені нові, більш достовірні, дослідження Арбідолу? Для того, щоб переконатися в тому, що ми нічого не упустили, проведемо пошук в MEDLINE. Це може зробити кожен, оскільки в інтернеті цією базою даних можна скористатись безкоштовно. Для цього будемо шукати публікації, що згадують Арбідол і помічені як рандомізовані клінічніі випробування.

 

Такий пошук дає всього чотири результати.

 

Дві нові публікації, 2008 року. Обидві - уривками описують одне дослідження Л.В. Колобухіна зі співавторами, де досліджували ліки Віферон, і виявили, що він мало ефективніший ніж Арбідол. Правда, в дослідженні брали участь лише 101 рецепієнт, тобто було приблизно по 30 людей в групі, і засліплення не було, тобто пацієнти, мабуть, знали, чим їх лікували. Джерело фінансування цього дослідження не вказане, але воно опубліковано двічі в різних журналах.

 

Ще одне дослідження - Т.А. Семененко зі співавторами (2005), де знову ж таки на малому числі рецепієнтів (125) і без засліплення досліджували ефективність вакцинації проти грипу та (або) прийом Арбідолу. У цьому дослідженні також було приблизно по 30 людей в групі. Автори досліджень виявили, що у хворих, які приймали Арбідол титри антитіл росли швидше, та клінічно значущих ефектів так і не було.

 

Інше дослідження, проведене в Китаї, описується як подвійне сліпе (MZWang et al. 2004). У ньому брало участь 232 рецепієнти і результати описані краще. З реферату можна зрозуміти (стаття опублікована на китайському), що включеним у дослідження людям з простудними симптомами Арбідол не допомагав. Тоді з дослідження виключили всіх, у кого грип не був підтверджений лабораторно заднім числом, а у решти (половина з включених у дослідження) виявився ефект - скорочення тривалості симптоматичного періоду на одну добу.

 

У листі від виробника препарату, на який часто посилаються в рекомендаціях Арбідолу, згадується стаття групи відомих російських і англійських вчених, яка є важливим етапом тривалого і кропіткого вивчення препарату в Росії і в провідних міжнародних центрах. Стаття така дійсно існує, але присвячена вона вивченню молекулярних механізмів, що забезпечують вірусу грипу СТІЙКІСТЬ до Арбідолу (Antiviral Res 2009 81 (2): 132-40). Таке дослідження НЕ може довести, що прийом арбідолу ДОПОМАГАЄ при грипі.

 

Крім того,  у 2007 році Формулярний комітет при Російській академій медичних наук офіційно назвав Арбідол не дієвим засобом та прийняв резолюцію: "Негайно вилучити з переліку лікарських засобів, за яким здійснюється забезпечення препаратами в програмі Додаткового медикаментозного забезпечення, застарілі ліки з недоведеною ефективністю - ..., арбідол".  Але чуда не відбулося, і сьогодні Арбідол активно продається не тільки в Росії, але й в Україні.

 

 

Детальніше про політичне сприяння та

 

"просування" Арбідолу на

 

фармацевтичному ринку описано в Вікіпедії

 

з посиланнями на першоджерела

 

(https://ru.wikipedia.org/wiki/Арбидол). 

 

 

Отже, Арбідол залишається малодослідженим препаратом. Якщо про Арбідол опубліковано 4 рандомізованих клінічних досліджень, то, для порівняння з іншими противірусними препаратами, які успішно використовувалися для лікування грипу, Римантадином проведено 26 РКД та Занамівіром - 39. Всього про Арбідол опубліковано 38 статей в журналах, індексованих в MEDLINE (про Римантадину - 658). З 38-ми російською мовою - 24, ще 6 - англійською російських авторів, і 7 - китайських. Виходить, що за довгі роки присутності Арбідолу на ринку Росії та численні спроби вийти на міжнародний ринок та розпочати зовнішньоекономічну діяльність не закінчилися успіхом. Крім того, Управління якості харчових продуктів та медикаментів у США взагалі категорично відмовилися проводити реєстрацію Арбідолу, як лікарського засобу.

 

Нині, при виникненні стійкості вірусу грипу (в різній мірі) до всіх противірусних засобів, будь-який новий протигрипозний препарат привертає серйозну увагу світової спільноти. Завдання стає ще більш актуальним через загрозу епідемічного розповсюдження нових штамів вірусу, адже саме противірусні хіміопрепарати могли б допомагати у лікуванні таких нових захворювань. На жаль, за довгі роки Арбідолу не вдалося отримати і пред'явити світові переконливих даних про його користь. Ті дослідження, що ми знайшли, не дають підстав розглядати Арбідол як препарат з доведеною у випробуваннях активністю для лікування простудних захворювань, в тому числі грипу.

 

Залишається сподіватися, що Арбідол, є лише одним з подібних до людського синтетичним індуктором інтерферону та не несе серйозної побічної дії для організму людини та наслідків вживання під час вагітності.

 

Що ж таке інтерферон простою мовою? Це природній білок, який виробляє заражена вірусом клітина людини, щоб «попередити інші клітини про небезпеку».

 

Та все ж таки стаття про токсичність препаратів, зокрема Арбідолу, заставляє сумніватися в його безпечності. 

 

Необхідно дуже серйозно ставитися до якості свого лікування та не купувати ліки, які не пройшли необхідних незалежних досліджень та які змогли підтвердити не шкідливість та дієвість препарату.

 

Купуйте лише перевірені лікарські засоби та будьте здорові.

 

 

 

Джерела:

http://esquire.ru/drugs

https://ru.wikipedia.org/wiki/Арбидол

2016 © Всі права захищено
Ми в соц. мережах